National Camping School – Participant information

 

Find the NCS Course you will attend, “click on it” and download your camp’s  “Welcome Letter” and specific information

 

You must be registered to download this information.

 

2019 Resident Camp Schools

February 10 -16 Florida Sea Base National Council
February 24 – March 2 Alpine Greater New York Council
March 3 – 9 Camp Wisdom Circle Ten Council
March 10 – 16 Philmont National Council
May 12 – 18 Summit National Council
May 12 – 18 Ransburg Crossroads of America Council
May 19 – 25 H. Roe Bartle Heart of America Council
May 19 – 25 Crooked Creek Lincoln Heritage Council
May 19 – 25 Camp Tracy Great Salt Lake Council
May 26 – June 1 Tesomas Samoset Council
May 26 – June 1 Lost Pines Capital Area Council
May 26 – June 1 Camp Raven Knob Old Hickory Council
May 26 – June 1 Chawanakee  Sequoia Council
June 2 – 8 Rodney SR Del-Mar-Va Council
June 9 – 15 Webster SR Connecticut Rivers Council
June 9 – 15 Fire Mountain Mount Baker Council
June 16 – 22 Massawepi Seneca Waterways Council
   

2019 Day Camp Administration Schools

 

February 9-10 Camp La No Che Central Florida Council
February 16-17 Houston TX Area Sam Houston Area Council
February 23-24 Camp Wisdom Circle Ten Council
March 2-3 Camp Kinard Lutheran Retreat Center National Office
March 2-3 YMCA Camp Weaver National Office
March 9-10 Latimer Scout Reservation Middle Tennessee Council
March 16-17 Geneva Retreat Center National Office
March 16-17 Camp Snyder National Capital Area Council
March 16-17 Camp Mattatuck Connecticut Rivers Council
March 16-17 Warren Cutler Scout Reservation Seneca Waterways Council
March 23-24 Camp Rockefeller Quapaw Area Council
March 23-24 Hubert Eaton SR Greater Los Angeles Area Council
March 23-24 Walker Creek Ranch National Office
March 30-31 Northern Lights Office Northern Lights Council
March 30-31 Bert Adams Scout Camp Atlanta Area Council
March 30-31 Philmont Scout Ranch National Council
March 30-31 Camp Thunderbird Pacific Harbors Council
April 6-7 Camp Naish Heart of America Council
April 13-14 Camp Guyasuta Laurel Highlands Council
May 3-4 Camp Tracy Great Salt Lake Council
May 4-5 Camp Loud Thunder Illowa Council
June 1-2 Alpine Scout Camp  Greater New York  Council
October 12-13 Camp Naish Heart of America Council
November 9-10 Houston TX Area Sam Houston Area Council
   

2019 NRA Rifle and Shotgun Instructor Courses

   
March 7-9 Philmont National Council
March 15-17 Loud Thunder Illowa Council
March 29-31 Camp Naish Heart of America 307
April 5-7 Camp Edward Chief Seattle 609
April 5-7 Camp Bud Schiele Piedmont Council 420
April 5-7 Camp Shands North Florida Council
April 12–14 Camp Baker Oregon Trail
April 12-14 Camp Cutter Pacific Skyline
April 12-14 Frank S Betz. Pathway to Adventure
April 12-14 Hood SR Andrew Jackson
April 12-14 Camp Cedars Mid-America 326
April 26-28 Camp Gorton Five Rivers
April 26-28 Camp Phillips Chippewa Valley
April 26-28 Camp Lowden Blackhawk Area Council
April 26-28 Heritage Laural Highlands
April 26-28 Mabee Indian Nations 488
April 5-7 Lawhorn Flint River
May 2-4 Camp Keisel Trapper Trails 589
May 10-12 Griswold Scout Res Daniel Webster Council
June 13-15 Massawepie Seneca Waterways
   
     
     

Scouting Pistol Safety and Marksmanship Program

March 7-9 Philmont Scout National Council
March 1-3 Camp Shands North Florida
May 9-11 Summit SBR National Council
April 26-28 Loud Thunder Illowa Council
     
     

Additional information